HOME MISS UNIVERSE MISS WORLD MISS INTERNATIONAL MISS EARTH OTHER PAGEANTS MISS PHILIPPINES CONTACT US

Miss World 2013
Bali Nusa Dua Convention Center
Bali, Indonesia
September 28
Presenters: Myleene Klass, Kamal Ibrahim, Daniel Mananta
with Jennifer Reoch, Gwendoline Ruais and Francisco Escobar


Winner: Philippines - Megan Lynne Young
Second place: France - Marine Lorphelin
Third place: Ghana - Carranzar Naa Shooter

TOP 5 FINALISTS:
1st: France - Marine Lorphelin
2nd: Philippines - Megan Young
3rd: Ghana - Carranzar Shooter
4th: Brazil - Sancler Frantz
5th: Spain - Elena Ibarbia
People's Choice: Gibraltar - Maroua Kharbouch (Wildcard)

10 SEMI-FINALISTS:
1st: Philippines - Megan Young
2nd: Brazil - Sancler Frantz
3rd: Australia - Erin Holland
4th: France - Marine Lorphelin
5th: Nepal - Ishani Shrestha
6th: England - Kirsty Heslewood
7th: Indonesia - Vania Larissa
8th: Spain - Elena Ibarbia
9th: Jamaica - Gina Hargitay
10th: Ghana - Carranzar Shooter

20 CONTESTANTS WITH THE HIGHEST SCORES:
Netherlands - Jacqueline Steenbeek
Nepal - Ishani Shrestha
Jamaica - Gina Hargitay
Dominican Republic - Joely Bernat
India - Navneet Dhillon
Australia - Erin Holland
Spain - Elena Ibarbia
United States - Olivia Jordan
Italy - Sarah Baderna
Canada - Camille Munro
Ghana - Carranzar Shooter
Philippines - Megan Young
England - Kirsty Heslewood
Belgium - Noemie Happart
Aruba - Larisa Leeuwe
Brazil - Sancler Frantz
France - Marine Lorphelin
Ukraine - Anna Zayachkivska
Indonesia - Vania Larissa
Slovakia - Karolina Chomistekova

OPENING CEREMONY (September 8)

MULTI MEDIA

Winner: India - Navneet Dhillon
2nd: Thailand - Kanyaphak Phokesomboon
3rd: Nepal - Ishani Shrestha
4th: Philippines - Megan Young
5th: Malaysia - Melinder Bhullar

BEAUTY WITH A PURPOSE

Winner: Nepal - Ishani Shrestha
2nd: Australia - Erin Holland
3rd: Tanzania - Brigitte Lyimo
4th: Belgium - Noemie Happart
5th: Brazil - Sancler Frantz
6th: France - Marine Lorphelin
7th: Ghana - Carranzar Shooter
8th: England - Kirsty Heslewood
9th: India - Navneet Dhillon
10th: Aruba - Larisa Leeuwe

TOP MODEL CONTEST

Winner: Philippines - Megan Young
2nd: United States - Olivia Jordan
3rd: France - Marine Lorphelin
4th: Ukraine - Anna Zayachkivska
5th: Brazil - Sancler Frantz


L-R: Philippines, South Sudan, England, United States, Cyprus, Italy, France, Brazil, Cameroon & Ukraine.

TOP MODEL 10 FINALISTS (September 24):
01. Ukraine - Anna Zayachkivska
03. Brazil - Sancler Frantz
05. France - Marine Lorphelin
07. Cyprus - Kristi Marie Agapioy
09. Italy - Sarah Baderna
02. South Sudan - Modong Manuela Mogga
04. Philippines - Megan Young
06. Cameroon - Denise Valerie Ayena
08. England - Kirsty Heslewood
10. United States - Olivia Jordan

TALENT CONTEST

Winner: Indonesia - Vania Larissa
2nd: Australia - Erin Holland
3rd: Ukraine - Anna Zaiachkivska
4th: British Virgin Islands - Kirtis Mallone
5th: Canada - Camille Munro

TALENT CONTEST 12 FINALISTS (September 17):
SINGERS
Australia - Erin Holland
British Virgin Islands - Kirtis Mallone
Indonesia - Vania Larissa
Ukraine - Anna Zaiachkivska
Wales - Gabrielle Shaw
DANCERS
Canada - Camille Munro
Dominica - Leslassa Armour-Shillingford
Hong Kong China - Jacqueline Wong
Panama - Virginia Hernandez
MUSICIANS
Cameroon - Denise Valérie Ayena
Slovakia - Karolina Chomistekova
Trinidad & Tobago - Sherrece Villafana

BEACH FASHION BEAUTY

Winner: Brazil - Sancler Frantz
2nd: France - Marine Lorphelin
3rd: Ghana - Carranzar Shooter
4th: Jamaica - Gina Hargitay
5th: Philippines - Megan Young

BEACH FASHION BEAUTY FINALISTS (September 9):
01. France - Marine Lorphelin
02. Indonesia - Vania Larissa
03. Jamaica - Gina Hargitay
04. Spain - Elena Ibarbia
05. Philippines - Megan Young
06. China PR - Wei Wei Yu
07. Ghana - Carranzar Shooter
08. Ukraine - Anna Zayachkivska
09. Italy - Sarah Baderna
10. Brazil - Sancler Frantz
11. Moldova - Valeriya Tsurkan

Ghana, Italy, Ukraine, Spain, China PR, Indonesia, Jamaica, Moldova, Philippines, France and Brazil

BEACH FASHION BEAUTY SEMI-FINALISTS (September 9):
01. Albania - Ersela Kurti
03. Bahamas - De'Andra Bannister
05. Bulgaria - Nansi Karaboycheva
07. China PR - Wei Wei Yu
09. Curaçao - Xafira Urselita
11. Denmark - Malene Sorensen
13. England - Kirsty Heslewood
15. France - Marine Lorphelin
17. Guyana - Ruqayyah Boyer
19. Italy - Sarah Baderna
21. Japan - Michiko Tanaka
23. Martinique - Julie Lebrasseur
25. Philippines - Megan Young
27. Slovakia - Karolína Chomistekova
29. Spain - Elena Ibarbia
31. US Virgin Islands - Petra Cabrera-Badia
02. Aruba - Larisa Leeuwe
04. Brazil - Sancler Frantz
06. Chile - Camila Andrade
08. Cote d'Ivoire - Aissata Ezzedine
10. Czech Republic - Lucie Kovandova
12. Ecuador - Laritza Parraga
14. Ethiopia - Genet Tsegay
16. Ghana - Carranzar Shooter
18. Indonesia - Vania Larissa
20. Jamaica - Gina Hargitay
22. Kyrgyzstan - Zhibek Nukeyeva
24. Moldova - Valeriya Tsurkan
26. Russia - Elmira Abdrazakova
28. South Sudan - Manuela Matong
30. Ukraine - Anna Zayachkivska
32. Venezuela - Karen Soto

SPORTS CONTEST

Winner: Netherlands - Jacqueline Steenbeek
2nd: Spain - Elena Ibarbia
3rd: Northern Ireland - Meagan Green
4th: Paraguay - Coral Ruiz
5th: El Salvador - Paola Ayala

SPORTS TOP 20:
01. Aruba - Larisa Leeuwe
02. Belgium - Noemie Happart
03. Bulgaria - Nansi Karaboycheva
04. Cyprus - Kristi-Mari Agapiou
05. Dominican Republic - Joely Bernat
06. El Salvador - Paola Ayala
07. England - Kirsty Heslewood
08. Hungary - Annamaria Rakosi
09. Italy - Sarah Baderna
10. Montenegro - Ivana Milojko
11. Netherlands - Jacqueline Steenbeek
12. New Zealand - Ella Langsford
13. Nicaragua - Luz Decena
14. Northern Ireland - Meagan Green
15. Panama - Virginia Hernandez
16. Paraguay - Coral Ruíz
17. Peru - Elba Fahsbender
18. Scotland - Jamey Bowers
19. Slovakia - Karolína Chomistekova
20. Spain - Elena Ibarbia

SPORTS CHALLENGE BEACH FINAL (September 11):

Overall Winner: Yellow Team

Volleyball Tournament: Winner- Blue Team
2nd place- Yellow Team
The Waterbucket Challenge: Winner- Yellow Team
2nd place- Green Team
3rd place- Blue Team
4th place- Red Team
Traditional Indonesian Plank Race: Winner- Yellow Team
2nd place- Blue Team
3rd place- Red Team
4th place- Green Team
The Tug Of War: Winner- Yellow Team
2nd place- Red Team
2nd place- Blue Team
2nd place- Green Team

SPORTS CONTEST QUALIFIERS (September 9):
TEAM 01 ( RED ):
Argentina
Belgium
Bosnia & Herzegovina
Dominica
France
India
Nigeria
South Africa
Aruba
Belize
Chile
Equatorial Guinea
Gibraltar
Indonesia
Northern Ireland
Sweden
Austria
Bermuda
Croatia
Ethiopia
Guam
Jamaica
Scotland
United States
Bahamas
Bolivia
Curacao
Finland
Hungary
Lebanon
Slovenia
Wales

TEAM 02 ( BLUE ):
Albania
Chinese Taipei
Dominican Republic
Germany
Haiti
Kosovo
Norway
Spain
Barbados
Costa Rica
Ecuador
Greece
Hong Kong China
Lesotho
Philippines
St Kitts & Nevis
Cameroon
Cyprus
El Salvador
Guatemala
Japan
Malta
Serbia
Trinidad & Tobago
China PR
Denmark
Gabon
Guinea
Kenya
Montenegro
Singapore
US Virgin Islands

TEAM 03 ( YELLOW ):
Australia
Cote D’Ivoire
Ghana
Macedonia FYRO
Netherlands
Samoa
Switzerland
Uganda
British Virgin Islands
Czech Republic
Honduras
Malaysia
Nicaragua
Slovakia
Tanzania
Ukraine
Bulgaria
Fiji
Ireland
Martinique
Poland
South Sudan
Tunisia
Uzbekistan
Canada
Georgia
Italy
Namibia
Russia
Suriname
Turkey
Vietnam

TEAM 04 ( GREEN ):
Angola
Colombia
Guyana
Kyrgyzstan
Mexico
New Zealand
Portugal
Sri Lanka
Belarus
England
Iceland
Latvia
Moldova
Panama
Puerto Rico
Thailand
Botswana
Guadeloupe
Kazakhstan
Lithuania
Mongolia
Paraguay
Romania
Venezuela
Brazil
Guinea – Bissau
Korea
Mauritius
Nepal
Peru
Seychelles
Zambia

TOP 4 CONTESTANTS AND A RESERVE FROM EACH GROUP WITH THE HIGHEST TOTAL SCORES AFTER FOUR WORKOUT ROUTINES
TEAM 01 ( RED ): Belgium - Noemie Happart, Hungary - Annamaria Rakosi, Northern Ireland - Meagan Green, Scotland - Jamey Bowers
and Aruba - Larisa Leeuwe (Reserve)
TEAM 02 ( BLUE ): Dominican Republic - Joely Bernat, El Salvador - Paola Ayala, Montenegro - Ivana Milojko, Spain - Elena Ibarbia
and Cyprus - Kristi-Mari Agapiou (Reserve)
TEAM 03 ( YELLOW ): Italy - Sarah Baderna, Netherlands - Jacqueline Steenbeek, Nicaragua - Luz Decena, Slovakia - Karolina Chomistekova
and Bulgaria - Nansi Karaboycheva (Reserve)
TEAM 04 ( GREEN ): England - Kirsty Heslewood, New Zealand - Ella Langsford, Panama - Virginia Hernandez, Paraguay - Coral Ruiz
and Peru - Elba Fahsbender (Reserve)

2012 <<< >>> 2014

Miss World 2012 Gallery

Acknowledgments:
Miss World Organization
Pageantasia

All rights reserved. Copyright © 2000-2015, pageants@veestarz

This page hosted by Veestarz.com